Bull víkend ve Zbraslavi u Brna

Lešanská 1176/2a
Chodov, Praha 4
bulterierclub@email.cz

|

Bull víkend ve Zbraslavi u Brna

Na 23. - 25. 4. 2010 naplánovala Regina Samlíková výcvikový víkend pro bulteriéry.

S radostí jsme se přihlásili a v pátek odpoledne vyrazila celá naše rodinka do Zbraslavi u Brna. Po příjezdu jsme se ubytovali, vyvenčili Agnes a šli na večeři, kde jsme potkali ostatní účastníky. Některé už jsme znali a ostatní v průběhu večera poznali.

Sobotní ráno začínalo odjezdem na stopy na nedalekou louku. Většina bulíků nikdy nestopovala, takže jsme si šlapali kolečka, vysypávali je bohatě uzeninou a sledovali, jak to naši pejsci s nadšením luxují. Pro velký úspěch jsme k vyšlapaným kolečkům pomalu přidávali i krátkou cestičku, aby to měli trošku náročnější. Po stopách se šlo posnídat a pak nástup na poslušnost. Účastnilo se celkem deset bulteriérů a výcvik probíhal v řadě. Agnes si i po dlouhé necvičící pauze na všechny povely vzpomněla, ale nadšení jí nějak chybělo. Spousta mladých bulíků zase měla nadšení na rozdávání a podle toho poslušnost taky vypadala. Sedni, lehni, vstaň by ještě šly. Obraty u nohy už byly náročnější, čelem vzad činil problém i některým páníkům :-). Procvičili jsme štěkání na povel, odložení i chůzi u nohy. Pak jsme bulíčky nechali odpočívat a šli na oběd. Na 15 hodin byl naplánován další program, a to příprava na klubové barvářské zkoušky, které proběhnou v červenci. Takže nás čekalo vodění na řemeni, následování a dlouhodobé odložení. Bulíky to nijak zvlášť nenadchlo. Zato barva je bavila až neuvěřitelně, a když na konci našli kousek prasátka, to teprve bylo radosti. Na závěr nám Regina ukázala, jak se učí nahánění: do křoví jsme hodili nohu z divočáka a bulíci šmejdili, dokud ji nenašli. Tato disciplína opět sklidila velký ohlas a naši pejsci byli spokojení. A hlavně utahaní, celý den tolik činností, práce, hraní a hopsání... Pro zájemce ještě k večeru Maruška trénovala agility. Agnes se po lovečáku trošku prospala, a proto jsme ji na překážky vzali. Hopkala s nadšením, probíhala tunely, prostě dobrá náladička. S paničkou už to bylo horší, dělám spoustu chyb a tím to psovi kazím. Holt na sobě musím zapracovat. Druhý den začal taky stopami, na kterých bulíci vydatně pojedli párky :-) Následovala snídaně a hned po ní jsme vyrazili na lovecký výcvik do lesa. Psi se moc těšili, tušili, že tam zase bude zábava. Kromě pobarvené stopy jsme dnes trénovali i vlečku a všem to šlo moc dobře. Procvičili jsme i nahánění, tentokrát už byla noha z divočáka schována v křoví mnohem dále, ale pro dobré bulteriéří nosy to nebyl problém. Akorát mladičkou Dany museli i s úlovkem chvíli nahánět po lese, nechtěla ho vydat. Pak šli bulíci opět odpočívat, někteří z nás se byli podívat, jak Regina se Siou procvičují záchranařinu. Po obědě jsme museli předat pokoje a čekal individuální výcvik poslušnosti. Toho už jsme se bohužel s Agnes nezúčastnili, protože jsme museli jet domů.

Chci poděkovat Regině, že tyto akce pro nás dělá. A taky všem zúčastěným majitelům bulíků za prima společnost, za ochotu se svým psem něco dělat, učit ho nové věci, nenechat ho jen válet se doma na gauči!

autor: Radka Pěluchová