Buličí tábor se moc povedl

Lešanská 1176/2a
Chodov, Praha 4
bulterierclub@email.cz

|

Buličí tábor se moc povedl

Na dvacet bulíčků se svými páníčky se koncem června sjelo na týdenní výcvikový tábor zvaný „V. Bull Terrier Action“ do Zahradiště u Žďáru nad Sázavou. Již 5. ročník opět velmi vydařeně zorganizovaly Regina Samlíková a Marie Vyšatová. Můj čtyřletý bulík Bill se díky nim, a jejich nápadům, ocitl doslova v psím ráji! Věřím, že podobně to cítili i všichni ostatní…

Bohatý program sestával z výcviku např. poslušnosti, stopování, obrany, ale také coursingu či agility. Tím ale výčet aktivit zdaleka nekončí: v textu inteligence se utkali nejprve psi a pak i páníčci a nuda nebyla ani při noční bojovce v lese, kde číhala strašidla, ale též při losování bohaté tomboly nebo závěrečném karnevalu.

Ale vezměme to hezky popořádku...

Hned první den, v neděli 20. 6. 2010, jsme nejprve procvičili poslušnost, díky čemuž se pejsci rozdělili do dvou skupin dle své pokročilosti. Odpoledne jsme absolvovali (někteří úplně poprvé v životě) nácvik agility (= běh přes překážky, tunely atd.). Nutno říci, že mnozí začátečníci velmi překvapili (nejvíc sami sebe a především své páníčky). Následoval výcvik obrany a příjemně nabitý den završil závod v tahání pneumatik. Nejrychlejší byla Jenny a stejný čas zaběhla ještě i Dalila (minibulík) – ale ta samozřejmě netahala celou pneumatiku, nýbrž tašku plnou věcí. Někteří to poněkud bojkotovali – jakmile se rozběhli a „zastavila“ je přivázaná pneumatika za zády, zastavili se na místě, protože měli dojem, že jsou přivázaní. Marně je páníčci lákali na hračky nebo laskominy. Přibitý k zemi tak zůstal například Whist.

V pondělí 21. 6. 2010 jsme hned ráno šli na stopy – nejdříve na louku, kde jsme našlapali trasy v trávě a zasypali je párečky, které pejskům zpříjemnily čuchání. Pak jsme šli do lesa, kde se stopy kapaly krví a na konci čekala kaňouří nožka, a další stopa byla udělaná vlečkou z kančí kůže. To už pejsky bavilo o poznání víc, než párky v trávě!

Odpoledne pejsci absolvovali test inteligence – speciální hračku ochotně zapůjčila Bára, hodná panička Yorrika. Hra spočívá v tom, že na umělou podložku se do otvorů umístí voňavé mlsky, přiklopí se víčky ve tvaru kostiček a psi mají za úkol přijít na kloub věci, tj. jak odklopit víčko, pod nímž čeká zasloužená odměna. Kupodivu ne všechny to bavilo - např. Whist opět hrou zcela opovrhl a seděl nad hračkou nehybně jako skála. Jeho páníček ho zkoušel všemožně přinutit k podložce aspoň čuchnout, ale Whist nehnul ani brvou. Nejrychleji párečky odhalil dorostenec Badin.

V úterý 22. 6. 2010 za námi přijela sympatická slečna Alena Smolíková se třemi psíky a předvedla nám "Tanec se psy". Tak nás to zaujalo, že jsme se ihned všichni pokusili některé kousky naučit. Pravda, někteří naši psi z toho byli nadšení o poznání méně… Když nás šikovná Alena na začátku přesvědčovala, že se to dokáže naučit doslova každý pes, tak jsme jí nevěřili. Ale když pak i ti naši „prkenní“ bulíci předváděli holubičky, proplétaní mezi nohami ad. triky, dali si někteří z nás závazek, že do příštího roku to rozhodně musíme dopilovat k dokonalosti!

Odpoledne přišel na řadu coursing (tj. běh za střapcem na vlasci taženým motorkem). Pejsci, kteří už ho dříve vyzkoušeli, zachvátily doslova záchvaty radostného šílenství už při spatření modrých střapců při přípravě, takže museli být zavřeni do chatek. Při příchodu na start pak nedočkavě vláčeli své dvounožce za sebou. Bavilo to nakonec všechny bez rozdílu, mnozí při běhu ještě stihli zuřivě štěkat na „unikající kořist“. Večerní tombolu psi už povětšinou prospali, ale zato my jsme si ji bezvadně užili a rozdělili jsme si navzájem spousty krásných dárků i nejrůznějších blbinek. Každý si odnesl celkem sedm trofejí. Někdo přehrávač MP3, někdo super porcelánovou kasičku ve tvaru bulíčka (mj. i já měla štěstí právě na úžasnou kasičku :o) a jiný třeba klíčenku nebo čepici… Takový je holt život :o)

Středa 23. 6. 2010 byla určena jako oddychový den, a tak jsme se vypravili na výlet do Šiklova mlýna, který byl od nás vzdálený asi 20 km. Právě se tam všechno chystalo na nejnovější sezónu a my jsme měli unikátní šanci si zábavný western areál prohlédnout úplně sami. Fotili jsme se s kulisami a psi byli nadšeni z živých exponátů koní, pávů, bizona atd. Slepice v ohrádce ovšem nebyly zrovna přátelské a s chutí každého zvědavce klovaly do nosu.

Noční bojovka po lese kolem tábora se pak také moc povedla – na cestě čekala strašidla, která byla ale spíše zábavná až vyloženě přátelská…

Ve čtvrtek 24. 6. 2010 si už naši psi museli myslet, že jsme definitivně zešíleli – na programu byl totiž karneval na téma „zvířecí říše“. Do masek šli pochopitelně psi – i když třeba bulík Eda v převleku za kravičku byl doprovázen pohlednou selkou s bandaskou mléka (= v civilu jeho páníček Petr). Značný úspěch sklidil i Yorrik coby žralok, Willík v hávu medvěda (plyšovou hračku si za tímto účelem prý sám předem vykuchal), motýlci Barbar a Dalila, zebra Ippi (ten nakonec zaslouženě zvítězil), berušky Badin a Izzi… zkrátka všichni vypadali naprosto senzačně a fakt je, že psi se museli znovu všichni seznámit, protože v převlecích se prostě nepoznali! Zato my se mohli doslova strhat smíchy :o).

Závěr týdne byl pochopitelně ve znamení soutěží a bojů o poslední drahocenné body. Celý týden nás totiž „vedoucí tábora“ Regina oceňovala za nejrůznější disciplíny.

Páteční závod v coursingu vyhrála Ticina. Ve všestranném Bull závodu suverénně velkým náskokem zvítězil Buddy. Ve finále agility triumfovala Jackie.

No a pak už byl na řadě poslední večer a vyhlášení vítězů. Absolutním vítězem se stal Eda s celkem 221 bod, stříbrná byla Ticina (203 body) a na třetí příčce skončila Jackie (197 bodů).

Další pořadí:

4. Dalila (194 body)

5. Willík (191 bod)

6. Adula (184 body)

7. Jenny (181 bod)

8. Bill (178 bodů)

9. Festr (169 bodů) foto: J. Hronec

10. Barbar a Ippi (shodně 167 bodů)

11. Badin (160 bodů)

12. Miura a Buddy (155 bodů)

13. Yorrik a Anny (152 body)

14. Izzi (130 bodů)

15. Roda a Aryn (127 bodů)

16. Whist (117 bodů) – odjel ale před finálními závody

V sobotu 26. 6. 2010 tábor, bohužel, skončil. Domů jsme odjížděli špinaví, s kapsami plnými piškotů a dalších pamlsků, které byly neustále průběžně zapotřebí, s unavenými, téměř vestoje spícími psy, ale všichni naprosto spokojení a nadšení celou akcí. Sešla se skvělá parta, i počasí nám vyšlo a program byl připravený fakt zajímavě. Už teď se nemůžeme dočkat 6. ročníku, takže ještě před odjezdem jsme si na místě domluvili závaznou rezervaci termínu, opět na druhou půlku června….

autor: Katka Kašparová