7. 3. 1992 Zápis z II. Schůze členů a příznivců Bullterriér klubu
Zápis z II. Schůze členů a příznivců Bullterriér klubu konaného dne 7.3.1992 v Táboře (hotel „Palcát“)
Schůze byla zahájena v 10.30 h. Jejímu jednání předcházela schůze výboru BTK, která byla zahájena v 9.00h za přítomnosti 8 členů. Omluvena byla předsedkyně revizní komise paní Alena Tvrzová.
Schůze se zúčastnilo 55 řádných členů a zahájil ji předsedka BTK MVDr. Jiří Ohlídal a seznámil přítomné s programem.
Vlastní program jednání:
- Referát hlavní poradkyně chovu pí Růženy Votavové k současnému stavu chovu bullterriérů a s úkoly na další období.
- Informace matrikáře a pokladníka BTK pana Jiřího Vnoučka k finančnímu hospodaření klubu a stavu pokladny.
- Informace pí Dory Geblerové k vydávání Zpravodaje a vyhodnocení fotosoutěže.
- Informace k současnému stavu výcviku plemene BT podal pan Karel Pěnka. Tato pasáž byla doplněna informací pana Petra Šmeráka o snaze založit při BTK zájmovou sekci lovu černé zvěře pomocí bullterriérů.
Tato vystoupení uzavřela první část členské schůze BTK. Následovala přestávka s občerstvením, které bylo hrazeno z prostředků BTK ve výši 40,- Kčs na účastníka.
Druhá část schůze byla zahájena ve 13,30h diskuzí. Jako první vystoupil pan ing. Běhal, který promluvil o možnostech a schopnostech bullterriéra při lovu černé zvěře. Požádal přítomné, aby se zúčastnili písemné ankety, ve které by navrhli kritéria pro zkoušku povahových vlastností plemene. Současně upozornil na využití širokých možností plemene pro výkon práva myslivosti (lov kachen, dohledávky spárkaté zvěře atd.)
Dále byla v diskuzi projednána otázka „II. Setkání chovatelů a příznivců BT“. Na tento podnět reagoval pan Fashingbauer. Navrhl možnost uskutečnit setkání na okrese Domažlice (Úboč). Slíbil prověřit možnosti ubytování, stravování a dalších potřebných podmínek této akce.
Ing. Běhal doporučil uskutečnit „setkání“ nejen jako společenskou záležitost, ale jako příležitost složit zkoušku z lovecké upotřebitelnosti pro psa.
Jako oponent vystoupil pan Mrkvička, který vyjádřil obavu, aby se toto „setkání“ nestalo výhradně odbornou záležitostí a tím byli diskvalifikováni chovatelé z řad nelovecky vedených BT.
Věc uvedl na správnou míru pan Šmerák, který zdůraznil skutečnost, že BT je všestranně použitelný pes a setkání je tedy otevřenou záležitostí pro všechny chovatele, majitele i příznivce tohoto plemene.
Pan Tashingbauer přislíbil podat zprávu o možnosti realizace „setkání“ nejpozději do konce května.
Pan Samek upozornil na nutnost legalizace lovu černé zvěře pomocí chladné zbraně a bullterriéra.
Pan Šmerák upozornil, že jde o opak: lov pomocí bullterriera a následné usmrcení kusu černé zvěře chladnou zbraní jako záraz.
Další diskusní příspěvek byl věnován kontrolám vrhu a jeho hlášení. Předložila jej Dr. Krejčí. Navržené formuláře „Hlášení vrhu štěňat“ jsou přílohou tohoto zápisu. Hlavním smyslem tohoto opatření je získání co nejvíce informací o narozených štěňatech a sjednocení hlášení poradci chovu. V případech zahraničního krytí s ponecháním více než 6 štěňat bylo navrženo provádění kontrol u chovatele na jeho náklady. Obecně řečeno – sleduje toto opatření další zvýšení kvality chovu.
Paní Geblerová přispěla do diskuse faktickou připomínkou ze své bohaté zkušenosti chovatelky. Zdůraznila, že prioritní pro chov plemene je chovatelská základna a mnohostranné pracovní využití je následné.
Tato připomínka směrovala další diskusi k problematice zkoušek z výkonu.
Pan Toman se otázal, proč byla zrušena zkouška z výkonu „bez rozhodnutí členské schůze“, jako jedna z podmínek chovnosti krycího psa.
Bylo podáno vysvětlení v tom smyslu, že zkouška z výkonu jako podmínka chovnosti nebyla zavedena rozhodnutím členské schůze, ale direktivně předsednictvem KK ÚV ČMS v roce 1988. Toto rozhodnutí diskvalifikovalo všechny kvalitní plemeník, jejichž majitelé neměli možnost nebo schopnost zkoušku z lovecké upotřebitelnosti složit (z jakýchkoliv důvodů). Dále toto rozhodnutí předem určovalo plemeno BT jako lovecké. Neuznávalo zkoušky složené v jiných oblastech výkonu jako např. služební, záchranářské apod. Dnes je všeobecně známo, že BT používá s úspěchem ke strážní službě soukromá firma pana Novotného v Ostravě a pan Balota v Břeclavi s )spěšně počíná se svým psem Max Atlantis Bohemia při záchranářských pracích. Tyto skutečnosti potvrzují, že BT je plemeno všestranné. Bylo tedy zrušení zkoušky z lovecké upotřebitelnosti pouze respektováním té skutečnosti, že BT má mnohostranné použití a v Anglii, své vlasti, je uznávaným plemenem společenským To nic nemění na skutečnosti, že je opravdu doporučitelné provádět s bullterriéry všechny zkoušky, které je schopno toto plemeno absolvovat.
Přítomní chovatelé a cvičitelé byli vyzvání, aby zasílali návrhy disciplín, které budou schopny prověřit skutečnou povahu jedince, to znamená jeho nebojácnost, ale i rozvahu, jakož i vlohy stopařské i barvářské. A v neposlední řade i vlohy společenské.
Do diskuse se přihlásili i začínající chovatelé BT. Zde můžeme uvést příspěvek pana Láta z Velkých Karlovic. Doporučil zavést ve zpravodaji rubriku pro začínající chovatele. To proto, že BT má proti jiným plemenům některé odlišnosti, jako například dobu připouštění, způsob připouštění, péče o štěňata, výživu apod.
Při této příležitosti byli vyzvání všichni přítomní, aby své zkušenosti z chovu posílali na adresu: Dora Geblerová…. Tato výzva platí pro všechny členy i příznivce našeho klubu!
Je možno konstatovat, že zpravodaj BTK i přes svoji skromnost formy si vydobyl své místo jako informátor široké členské základny. Je si jen přát, aby obsahoval větší množství příspěvků řadových členů.
V závěru diskuse vystoupil známý chovatel pan Štefl. Konstatoval, že jednání schůze je vedeno dost úzce k povaze a výcviku plemene a málo pozornosti je věnováno exteriéru bullerriéra a zejména některým vadám, které jednotlivé krevní linie plemeníků přenáší. Pan Štefl vyzval, aby této problematice byla věnována pozornost jak na stránkách našeho zpravodaje, tak při všech setkáních chovatelů plemene.
Na toto diskusní vystoupení reagovala hlavní poradkyně chovu paní Růžena Votavová. Zhodnotila současné nejfrekventovanější plemeníky z hlediska jejich předností i nedostatků (Champ. Diabollo Verva, Champ. War Admiral Alet). Dále uvedla, že v chovu budou v nejbližší době působit plemeníci jak z tuzemska (RUCH-WEST), tak i z importu.
Významným diskusním příspěvkem bylo vystoupení paní Dory Geblerové, která zhodnotila vývoj plemene BT za posledních 40let z hlediska mezinárodní rozhodčí.
Na závěr je možno konstatovat, že II. Členská schůze BTK splnila své poslání. Je ke škodě věci, že se nemohl dostavit větší počet členů. Je to omluvitelné s ohledem na současnou ekonomickou situaci. Věříme, že budoucnost přinese v tomto směru zlepšení.
Plemeno BT doznalo během posledních 5ti let výrazný rozmach a věříme, že v nejbližších letech ještě vzroste. Je to dáno tím, že bullterriér je skutečně, jak bylo konstatováno úvodem, pes všestranný, tedy vhodný pro dnešní dobu. Přejeme si všichni, aby byl užíván ke prospěchu lidské společnosti a nebyl zneužíván lidmi, kteří si potřebují vylepšit své rachitické sebevědomí.
Členská schůze proběhla v přátelské a srdečné atmosféře ve výborném prostředí hotelu Palcát. Schůze byla pečlivě připravena a bylo dobře postaráno o pohoštění účastníků. I přes neobvyklé umístění členské schůze v Táboře jsme se rozcházeli s pocitem dobře využitého času a těšíme se na další shledání s našimi členy.
Schůze byla ukončena v 16.00h s tím, že další členská schůze bude uspořádána v regionu Jihlavy tak, aby byla možná účast všech členů z Moravy i Čech.
Výbor BTK