21. 10. 2000 Zápis z řádné členské schůze Bullterrier Klubu
Zápis z řádné členské schůze Bullterrier Klubu konané dne 21.X.2000 v Plané nad Lužnicí
Přítomno 82 řádný, platících členů klubu. (Dle evidence p. Karla Pěnky)
Členská schůze byla zahájena přivítáním přítomných členů klubu, jejich rod. Příslušníků a přátel klubu.
1. Předseda klubu seznámil přítomné s programem čl. schůze, technickou a organizační stránkou podzimního setkání BTK.
Dále informoval o tom,že od poslední čl. schůze se výbor sešel celkem šestkrát.
Hlavní problematika jednání VS byla následující:
- Chovatelské záležitosti
- Zamítnutí žádosti na krytí feny starší 9let
- Zamítnutí žádosti krytí jedinců blízce příbuzných
- Doplnění chov. řádu o stanovisko k postavení špičáku hor. a dol. čelisti.
- Přestupky proti chov. a zápis. řádu klubu a další
- Návrhy na obsazení výstav mezinár.,národ., klubové a speciální
- Vyřizování došlé pošty klubu
- Příprava klubového periodika
- Příprava setkání členů a přátel klubu
- Přítomní byli vyzváni, aby se o podrobnější informace, pokud je zajímají, sami přihlásili u předsedy klubu
2. Matrikář a ekonom klubu seznámil přítomné se stavem členské základny, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku a dále stavem financí klubu na účtech a v hotovosti.
3. Paní Alena Prajzlerová oznámila, že zpráva o stavu chovu bude podána písemnou formou ve Zpravodaji klubu č. 1/2001
4. Doplnění výboru klubu o paní Doru Geblerovou a jmenování paní Ing. Fajkusové do f.poradkyně chovu od 1.1.2001 a členkou RK klubu bylo schváleno všemi platnými hlasy přítomných, s výjimkou jednoho člena, který se zdržel hlasování.
5. S ohledem na podobnost názvu některých terrierských plemen a následné nežádoucí mýlky nekynologické veřejnosti, rozhodla členská schůze (s výjimkou čtyř hlasů proti) o provedení změny názvu klubu. Nový název bude: KLUB ANGLICKÉHO BULL TERRIERA! Pod novým názvem bude vydáno 1.číslo klubového Zpravodaje roku 2001.
6. Do konce letošního roku budou působit společně paní Alena Prajzlerová a Ing. Fajkusová při vystavování dokladů povolení krytí a obec agendy spojené s problematikou chovu. Od 1.1.2001 bude tuto agendu vyřizovat paní Ing. Fajkusová. Kontakt v tomto smyslu bude uveřejněn ve Zpravodaji KABT 3/2000 a 1 a 2/2001
7. Na členské schůzi byl podrobně vysvětlen postup výboru klubu při řešení problému tak zvaných bojových psů.
Zvláštní pozornost byla věnována aktivitám paní ing.Petrusové a paní Obermayerové (z tzv. Klubu málo početných plemen). Obě dámy, aniž by je někdo požádal, uspořádaly „konferenci o tzv. bojových plemenech psů“ dne 27.VIII.2000 v hotelu Svornost v Dol.Měcholupech. Přes původní odmítnutí účasti se zástupce našeho klubu dostavil a vyslovil velmi ostrý protest proti zařazování jakýchkoliv plemen psů do tak zvaných „bojových plemen“. Následně nato výbor zrušil Ing.Petrusové doporučení na aprobaci pro exteriér plemene Anglický Bull Terrier. Toto rozhodnutí bylo podáno písemně předsedkyni sboru rozhodčích paní Vladimíře Tiché.
Členská schůze byla seznámena se stanoviskem Českomoravské kynologické unie k danému problému. Toto je stanovisko i celé členské základny našeho klubu.
Doklad je obsažen v tomto čísle Zpravodaje.
Stejně tak je obsahem tohoto Zpravodaje výňatek ze zasedání Evropské komise F.C.I. v Bruselu, který se týká problému tzv. bojových psů.
8. Všichni přítomní přijali bez výhrad zásadu, že vystupování majitelů a chovatelů plemene Anglický Bull Terrier musí být takové, aby nezadávalo příčinu k oprávněným protestům veřejnosti při veškeré manipulaci se psy. Že se v tomto směru výrazně zlepšila disciplina, je nesporné. Pochvala rozhodčí z exterieru paní Vladimíry Tiché za vystupování na Klubové výstavě 2000 v Praze na Džbánu je výmluvná, vystupování vystavovatelů sportovní, chování psů ukázněné.
9. V závěru čl.schůze vystoupila sl. Reichelová, která měla možnost pobývat v Anglii a navštívit tam některé významné chovatelské stanice ABT. Její poznatky lze shrnout do následujících bodů.
- Špičkoví chovatelé prodávají štěňata zásadně vážným zájemcům, se kterými naváží kontakt delší dobu, před předáním štěněte.
- Obvykle si pozvou celou rodinu, aby poznali, jak se ke psům budou chovat zejména děti: předání štěněte zájem chovatele nekončí, štěně je prakticky sledováno celý život, tedy i v dospělosti!
- Pokud by jej majitelé nemohli mít, z jakýchkoliv důvodů, bere si jej chovatel zpět
- Cena štěněte se pohybuje okolo 500 Liber (1 Libra = 59Kč+-) – zedník si vydělá týdně asi 220Liber
ALE TEĎ POZOR!!! Bulíci v Anglii jsou naprosto neagresivní: není zvláštní, že se volně pohybují v usedlosti dva psi (samci); pokud jde o jejich „ustájeni“, spíš je na gauči, než v kotci a psí boudě.
JAK TO VYPADÁ, KDŽ V ANGLII NAPADNE PES ČLOVĚKA? Celkem jednoduše. Zvíře je zabaveno a veterinárním lékařem utraceno. Majitel takového psa má, lapidárně řečeno, velké potíže se zákonem. A POZOR! Slovem napadení se nemyslí pokousání. Stačí, že zvíře na člověka zaútočí.
ANO, tak si představujeme řešení problému agresivních psů. Zákaz, nebo omezení chovu jakéhokoliv plemene není řešením.
Zajímavá byla i podaná informace o krmení štěňat a dospělých psů, stejně jako o organizaci chovu a vystavování průkazů původu (tyto doklady si vystavuje prakticky každý majitel chovné stanice – Anglie není členem F.C.I.)
POKUD JDE O ROZHODČÍ, je to kapitola sama pro sebe s našim pojetím posuzování exterieru to nemá moc společného.
10. Diskuze se týkala projednávané problematiky:
- Řešení otázky tzv. bojových psů
- Přednášky o zkušenostech z chovu ABT v Anglii
- Pan Mrkvička se dotázal na význam „uchopovacích výstav“; dotaz byla zodpovězen a tím, že tyto výstavy jsou eliminační a mají vyloučit, aby se do chovu nedostali, jako plemeníci, takoví jedinci, kteří jsou nositeli těžkých degenerativních dědičných vad. Tyto výstavy jsou obsazovány kvalifikovanými a zejména zodpovědnými rozhodčími.
11. V závěru čl. schůze bylo sděleno, že jarní setkání KABT se uskuteční v kynologickém středisku ZBRASLAV nedaleko Brna, v blízkosti dálnice D1. Zveme k hojné účasti.
Bližší informace budou uveřejněny ve Zpravodaji č. 1/2001