Vyšetření luxace patelly

Lešanská 1176/2a
Chodov, Praha 4
bulterierclub@email.cz

Nepovinná vyšetření

|

Patella neboli kolenní čéška je důležitá část kolenního kloubu zadní končetiny, upínají se na ni svaly natahující koleno. Luxace patelly (čéšky) je onemocnění, které způsobuje vykloubení kolena, a tím problémy s pohybem. Těžší případy mohou být pro psa dost bolestivé.

Spontánní luxace patelly je děděna polygenně, tj. více geny. Dědičnost tedy nemusí být přímá. Proto také mohou existovat různé varianty špatného vývoje kolenního kloubu a různé příznaky. Klasifikuje se několik stupňů postižení:

0 - čéška nemůže být luxována (zdravý kloub)
1 - manuálně může dojít k luxaci patelly, ale sama se hned vrací zpět
2 - čéška se vykloubí samovolně, ale je schopna návratu zpět
3 - čéška je vykloubena trvale, je možné ji vrátit manuálním tlakem, ale hned opět luxuje
4 - čéšku nelze vrátit zpět ani manuálně

Klinické příznaky jsou různé podle stupně postižení. Při stupni 1 jsou příznaky minimální a mohou uniknout pozornosti majitele. Pes může jen občas nadlehčit zadní nohu či zakňučet, ale nemusí mít také vůbec žádné příznaky. U vyšších stupňů se projevuje větší bolestivost a častější kulhání. U stupně 4 jsou problémy s chůzí výrazné, pokud má pes oboustranné postižení, není schopen se vzpřímeně postavit na zadní nohy. Stav při neléčeném onemocnění komplikuje ještě následná artróza kolenního kloubu. Konzervativní léčba je možná jen při nižších stupních postižení. Jedná se o klid nebo fixační obvaz. Psovi se podávají chondroprotektiva, která brání vzniku artrózy. U vyšších stupňů je nutná operace kolenního kloubu, která ovšem nemusí být vždy úspěšná.

Posuzovatelé luxace patelly